Gemi Turlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir Akdeniz ülkesi olan Türkiye’de üç tarafı denizlerle çevrili olmasının da avantajıyla hem yurt içi hem yurtdışı turlar düzenlenmekte.  Gemi turuna katılmayı düşünenler için de bu konuda pek çok alternatif mevcut. Bu konuda en önemli unsur katılınacak gemi turunun hangi limanda ne kadar konaklayacağı ve ne kadar süre denizde yol alacağıdır. Akdeniz’e yapılacak bir gemi turunda denizde geçen süre bir gün civarında olurken Amerika’ya yapılacak bir yurtdışı turunda bu süre yirmi güne kadar çıkabilmektedir. Çıkılacak gemi turunda altı yedi günden kısa turlara katılmak pek de akıllıca olmayacaktır. Ayrıca katılacağınız yurtdışı gemi turunda her şey sizin rahatınız için düşünülmüş olacaktır.

Beş Yıldızlı Otel Konforunda Tatil

Gemi turları yıl boyunca belli bir standartta hizmet verdiği için profesyonelleşmiş bir ekip sayesinde hiç sıkılmadan ve hiç bir sorunla karşılaşmamanız için donatılmış olacaktır.  Gece gündüz birbirinden farklı aktivite imkanları ile denizde olduğunuzu unutmanıza sebep olabilir. Akşam yemekleri de oldukça lezzetli ve damağınızda iz bırakacak türden olacaktır. Geminin üst kısmında yer alan büyük havuzda denizden çekilerek sürekli tazelenen su ile yüzme keyfi yaşarken etrafına dizilmiş şezlonglarda güneşin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Gemide Hangi Odayı Seçmeli?

Gemi turuna çıkarken eğer odanızda oturup balkon keyfi yapmak istiyorsanız lüks odaları tercih edebilirsiniz. Ancak vaktinizi odanızda değil diğer alanlarda geçirmek istiyorsanız karanlık odaları bile seçmenizde sakınca yoktur.  Sadece yatmak için kullanacağınız odalar için ayrıca bir masraf etmeniz kendi seçeneğinizdir. Eğer gemi limana yanaşırken gezeceğiniz şehri izlemek ve seyir keyfi yapmak istiyorsanız mutlaka geminin sağ tarafında pencereli bir oda tutmalısınız. Ayrıca geminin burun kısmı ve arka kısmındaki odaları seçmek de pek akıllıca bir tercih olmayacaktır. Ayrıca günlük olarak ödemeniz gereken bir bahşiş miktarı da mevcut. En pahalı hizmetin ise internet olduğu akıldan çıkartılmamalı.

Gemide Her Mevsim Kalın Kıyafete İhtiyaç Duyulur!

Ne kadar sıcak bir mevsimde ya da sıcak ülkelere doğru yurtdışı turuna katılıyor olsanız da geceleri yatarken üşümeniz mümkün. Bunun nedeni haşere ve zararlı bakterilerin üremesini engellemek için gemi sıcaklığının belli bir derecenin altında tutulmaya çalışılmasıdır. Büyük bir keyifle çıktığınız gemi turunun sizin için bir kabusa dönüşmemesi ve sağlığınız için yanınızda bir kaç tane kalın kıyafet bulundurmanız gereklidir. Gemi turunun en önemli bilinmesi gereken püf noktası ise dakik olmanız gerektiğidir. Gemi limanda belirtilen süre kadar kalır ve siz dönmesenizde süre dolduğunda limandan ayrılır. Bir sonraki noktaya kendi imkanlarınızla gitmeniz gerekir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.